0 0
Tagliolini me vongole

Ndaje me shoke

Ose kopjoni dhe dergoju shokeve kete adrese

Perberesit

Racione
800 gr vongole
1 thelb hurdher
2 cope domate te fresketa
200 ml vere e bardhe
100 gr vaj ulliri
per tagliolini
300 gr miell
3 veze
majdanoz

Ruaje kete recete

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tagliolini me vongole

  • 45 min
  • Per 4 Vete
  • Mesatare

Perberesit

  • per tagliolini

Si Gatuhet

Perhape
( 120 vizita, 1 sot )

Hapat

1
Kryer
20

Merren vongolet e futen ne uje te ftohte me kripe per 20 minuta per tu pastruar, lahen deri sa uje te dale i paster, pastaj hidhen ne tigan.

2
Kryer
7-8 min

Presim domaten dhe e hedhim ne tigan, coptojme hurdhren imet, hedhim vajin dhe veren dhe e vendosim ne 7-8 minuta me zjarr te mesen deri sa te hapen gjitha vongolet.

3
Kryer

Per tagliolini:

Merren 3 kokrra veze, 300 gr miell, pak kripe ne nje tas dhe perzihen bashke deri sa te behet homogjene.

4
Kryer

Pastaj e shtrejme brumin deri ne 1 mm trashesi; i hedhim pak miell siper e palosim brumin 3-4 here dhe e presim me thike per te nxjerre makaronat.

5
Kryer
5-10 min

Hidhen ne uje te vluar per 2-3 minuta kullohen dhe hidhen ne tigan me vongole te hapura perzihen 3-4 here dhe hidhet pak majdanoz i grire.

Vleresimet e Recetave

Akoma nuk ka vleresime /komente per kete recete, jeni te paret; lini opinionin tuaj per te!