0 0
Oriz me Hithra

Ndaje me shoke

Ose kopjoni dhe dergoju shokeve kete adrese

Perberesit

Racione
400 gr oriz
100 ml vere e bardhe
1000 ml leng mishi
100 ml pana
100 gr djathe i grire
150 gr hithra
100 gr vaj

Ruaje kete recete

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Oriz me Hithra

  • 35 min
  • Per 4 Vete
  • E Lehte

Perberesit

Si Gatuhet

Perhape
( 137 vizita, 1 sot )

Hapat

1
Kryer
5 min

Hedhim orizin ne vajin e nxehte e perzihet per 5 minuta.

2
Kryer
10-15 min

Mbas 5 minutash hedhim veren dhe lengun e mishit dhe lehet te zihet derisa te mbaje pak leng.

3
Kryer
5 min

Nderkohe zihen hithrat derisa te zbuten. Hiqen nga uji dhe rrahen me mixer ose shtypen me dore derisa thuajse te shkrihen.

4
Kryer

Ne tenxheren e hithrave shtojme panen dhe djathin e grire.

5
Kryer
2-3 min

Kur orizi eshte ne fund te zierjes ja hedhim hithrat me pane dhe djathe dhe i perzihiejme per pak minuta. Hiqen nga zjarri dhe jane gati.

Vleresimet e Recetave

Akoma nuk ka vleresime /komente per kete recete, jeni te paret; lini opinionin tuaj per te!