Tullumba

Summary

Yield
Source

E shijshme

Prep Time45 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

per 26 cop tullumba duhet

Ingredients

  • 1 got miell
  • vaj ose gjalp
  • 3 lug gjelle
  • 4 veze
  • pak krip
  • pak sheqer
  • 1/2 got uje

Instructions

Per shurup
2 gota sheqer
2 gota uje
dhe vaj

Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes ky brumë përzihet me sasi të madhe vezësh, Për ti dhënë formën tullumbave përdoret një vegël e dhëmbëzuar. Forma mbushet me brumë dhe vihen të piqen nga të dyja anët në zjarr të nxehtë. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen në shërbet të ftohtë ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen në pjat

Notes

keto tullumba Shkojn me Fanta Exotik ose Coca-Cola

Ju beft Mir

Your rating: None Average: 3.8 (193 votes)