TORTE ZALL

Summary

Yield
Source

Mami e bente shum shpesh per bajram

Prep Time2 hours
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

Kjo recet perdoret ne qdo rast

Ingredients

  • 250 gr. puter ose masllac
  • 5 pudinga te vanilles
  • 200 gr sheqer pluhur
  • 1liter e gjys qumsht
  • 24 lug sheqer
  • 300 gr pllazma te bluara
  • 300 gr arra te bluara
  • 300 gram kokos
  • 4 shllaga krem

Instructions

5 pudinga te vanilles me 24 lug sheqer perzihen dhe qiten mu zi me 1 liter e gjysme qumsht. 1 maslllac me 200gr sheqer pluhur i reh me mikser. kur te zihet pudinki ftohet ne frigoriher mir,ateher ja shton masllacin e rehur me mikser.i perzin mir e mir me mikser deri sa te bashkohet masa ateher e ndan pudinkin ne 3 pjes te njejta.pjesen e parr e perzin ne nje en me pllazma e perzin mirr deri sa te bashkohet masa.e mer me dor dhe e shtren ne nje siperfaqe te rrafesht(tepsi , tabake etj.) ashtu vepron edhe me masen tjeter, ja shton kokosin e perzin mir dhe e qet mbi pllazmen, ashtu vepron edhe me arra, e perzin masen me arra edhe e qet mbi kokos dhe e rafshon me kujdes. ne fund e lyen ne te gjitha anet me shllag, ne siperfaqe qet pak ma shum edhe e zbukuron me shiring anash dhe permbi...

Notes

ne jemi musliman nuk perdorim pije alkoolike po kjo shkon me leng ose me kafe ... JU BEFT MIR

Your rating: None Average: 4.1 (21 votes)