Torte me mollë

Summary

Yield
Source

Liber kuzhine

Prep Time45 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniJugu
RastiCdo Rast

Description

Kjo është një ëmbëlsirë e thjeshtë me mollë

Ingredients

  • 1 kg mollë
  • 80 gr miell
  • 80 gr sheqer
  • 2 veze
  • 1/2 gotë qumsht
  • 20 gr gjalpë
  • 1 lugë supe lëng limoni
  • 1 majë luge sodë buke

Instructions

1.Rrihen të verdhat e vezëve në një enë, shtohet mielli i perzier me sodën e bukës dhe qumështi, duke fituar kështu një brumë te hollë.
2.Mollet qerohen dhe priten ne feta te holla, vendosen ne nje ene, sperkaten me lengun e limonit e me sheqerin dhe bashkohen me delikatese me brumin e pergatitur.
3.Rihen shkume te bardhat e vezeve dhe bashkohen me perzierjen. Hidhet ne taven e lyer me gjalpe dhe te sperkatur me miell. Futet ne furren e ngrohur me pare ne 180°.

Your rating: None Average: 3.7 (130 votes)