Tave me lulelaker

Summary

Yield
Source

Eshte nje recete gjermane e lexuar ne liber gatimi

Prep Time1 hour
KategoriaVegjetariane
RajoniRajon Tjeter
RastiDreke

Description

Kjo eshte nje recete lulelaker me veze dhe qumesht e pjekur ne tave .

Ingredients

  • 1 lulelaker e plote
  • 6 kokrra veze
  • 2 gota me qumesht
  • 1 kavanoz i vogel me majoneze
  • shume pak kripe

Instructions

Lulelakren e lajme fillimisht dhe e presim ne lule te vogla
dhe e vendosim ne nje ene te zieje me uje. Mbasi ka zier plotesisht i grijme lulelakrat me thike ne pjese te vogla.

Ne nje ene rrahim 6 kokrrat e vezes dhe i perziejme me lulelakren , njekohesisht hedhim dhe qumeshtin dhe kavanozin e majonezes. Mbasi i kemi perzier mire te gjithe perberesit i hedhim shume pak kripe dhe e hedhim ne nje tave te piqet per 45 minuta ne 180 grade deri sa te marri nje ngjyre pak si kafe. E leme te ftohet pak dhe pastaj e servirim te vaket.

Notes

Kjo pjate shoqerohet me nje supe te lehte.

Your rating: None Average: 3.8 (23 votes)