Sheqerpare

Summary

Yield
Source

edona -ekspertja e sheqer pareve

Prep Time15 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

e shkrift

Ingredients

  • 250 gr gjalp
  • 1 got te ujit sheqer
  • 1 koker ve
  • 1 maje te luges se reqelit me sode bikarboni
  • 3 gota te ujit me miell

Instructions

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me sodë. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen në tavë të lyer me yndyrë. Lihet të piqet për 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet shërbet i aromatizuar me vanile. Duhet pasur kujdes që shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet qullosen

Notes

Për shërbetin duhen:2 gota sheqer, një gotë e gjysmë ujë.

Your rating: None Average: 4.4 (92 votes)