Sheqer Pare

Summary

Yield
Source

nga mami

Prep Time2 1⁄2 hours
KategoriaEmbelsire
RajoniVeriu
RastiFeste

Description

sheqerpare dibre

Ingredients

  • 1 kg gjalp
  • 1 kg miell
  • 1kg sheqer
  • 10 te kuq vezesh
  • 1 te bardhe vezesh
  • 1 kg sheqer per sherbetin
  • 1 kg uje per sherbetin

Instructions

marrim gjalpin e shkrijme.nderkohe qe ai shkrin ne marrim te kuqet e vezeve dhe i bashkolme me miellin ne te njejten kohe dhe me gjalpin e shkrire. i persiejme shume derisa masa te jete homogjene.me pas me brumin e formuar formojme sfera ne forme rumbullake.

e veme ne furre tepsine .gjate orese se pare te pjekjes e leme ne 180 grade. gjate ores se dyte ne 200 grade dhe ne gjysem oreshin e fundit ne 250 grade
kur sherbeti i pregatitur me uje dhe sheqer te jete pak i vaket ne ia hedfhim sheeerpares se nxehte pasi ajo nuk e duron sherbetin e nxhehte se prishen kokrat e sheqerpares

Notes

kujdes pas berjes gati ajo duhet te rrije 1 ore sa te marre sherbetin

Your rating: None Average: 4.1 (34 votes)