Rizoto me perime

Summary

Yield
Prep Time30 minutes
KategoriaGjelle
RajoniJugu
RastiCdo Rast

Description

Shume e Thjeshte dhe e shpejte

Ingredients

  • oriz per rizoto 4 filxhan
  • gjalpe sipas deshires
  • perime te ngrira ( mikse me bizele, miser, karrota,) sipas deshires 500 gr te gjitha
  • safron (zafferrano)
  • kripe sipas deshires

Instructions

Ne nje Tigan te madh hedhim Pak yndyre e gjalpe, ose vetem gjalpe. Shtojme perimet dhe i leme te fergohen pak ne tigan nderkohe qe pergatisim orizin. me pas shtojme dhe orizin per tu ferguar te gjitha bashke ne tigan. shtojme kripen, Zaferanon, dhe 6 Filxhan Uje. e mbulojme tiganin dhe e leme rizoton derisa te kete pire te gjithe ujin.

Notes

Ju befte Mire!

Your rating: None Average: 4.4 (39 votes)