Pule me Qull me Arra

Summary

Yield
Source

nga mamaja ime

Prep Time1 1⁄2 hours
KategoriaPule
RajoniShqiperia e Mesme
RastiDreke

Description

qull me arra dhe pule

Ingredients

  • 1 pule mesatare e prere ne racione
  • 700 gr arra te grira shume imet me mire te shtypura ne havan
  • 2 luge miell
  • hudhra sipas deshires
  • vaj 4-5 lug
  • pak gjalpe
  • kripe sipas deshires

Instructions

Dua Te Theksoj Ne Fillim Se Une Gjithmone E Gatuaj Me Pule Te Fresket Ose Si I Themi Ne Kalastre.Pulen E Prere E Skuqim Pak Dhe E Ziejme Derisa Te Jete Gati.I Vendosim Vetem Llokmat Neper Pjata.Ne Nje Tigan Hedhim Miellin E Skuqim Me Gjalp Derisa Te Leshoje Arome Te Mire E Te Mare Ngjyre Te Kuqerremte.Shtojme Lengun E Pules Dhe Pa E Ndaluar Perzierjen Hedhim Arrat E Grira Shtojme Uje Aq Sa Te Na Duket Mjaftueshem Dhe E Leme Te Mare Vale Pa E Ndaluar Perzierjen Sepse Njgjitet Ne Fund Dhe Behet Me Kokrriza.Ulim Flaken Dhe Ziejme Duke E Trazuar Derisa Ai Te Ndryshoje Ngjyre E Te Behet Ne Kafe Te Celet Me Pas E Hedhim Ne Pjata Ku Me Pare Kemi Hedhur Pulen Ne Fund Mund Ti Shtoni Hudhren Sipas Deshires.

Notes

NE KETE RECETE E GATUAJME SHPESH ESHTE KALORIKE POR DICKA QE MUND TE TE KENAQE JO E ZAKONSHME .

Your rating: None Average: 4.4 (51 votes)