Pogaq

Summary

Yield
Prep Time20 minutes
KategoriaVegjetariane
RajoniKosova
RastiMengjes

Description

pogaqe kosovare

Ingredients

  • gjys kg miell
  • dy ve
  • nje got e qajit margarin i shkrim
  • nje got kos
  • nje lug gjelle kryp
  • nje lug e sheqerit sheqer
  • 300ml qumsht
  • nje pako peciv

Instructions

m e nje ene e hedh millin mandej krypen sheqerin dhe margarinin kurse ne nje ene tjeter qumshtin me dy ve i rren bashk dhe e shton ne mill peciven e shton dhe kosin dhe e perzin mir me dur mandej i ben toptha te vegjel me mill dhe i rendit ne tepsi dhe e shpon brumin me pirun dhe e pjen ngadal dal deri sa te kuqet

Notes

kjo shkon normal si ne kosovart qe e hajm ne mengjes me qaj dhe djath

Your rating: None Average: 4.4 (38 votes)