Patellxhana te mbushur me gjize

Summary

Yield
Source

trasheguar tek une nga gjyshja ime

Prep Time2 hours
KategoriaVegjetariane
RajoniTradicionale
RastiCdo Rast

Description

Kjo eshte nje recete tradicionale nga qyteti i Krujes

Ingredients

  • 1 kg patellxhane (me madhesi mesatare)
  • 700 g gjize e thate
  • 1 kg domate
  • 2 kokrra veze
  • dy luge gjelle miell
  • nje kokerr hudher
  • 200 gr vaj
  • kripe

Instructions

Patellxhanat lahen me uje te ngrohte. Pastaj priten ne gjysem. Pasi mbaron ky proces, fillojme i gerryejme me nje luge te vogel duke i hequr tulin. Pjesen e tulit te krijuar nga gerryerja e veme me nje ane ne nje pjate per t'u perdorur me vone. Marrim gjizen dhe e vendosim ne nje tas te thelle. Shtojme ne te dy kokrra veze dhe dy luget e miellit dhe pak kripe (nese vete gjiza nuk permban kripe). Kete mase e perziejme duke e bere te njetrajtshme. Pastaj mbushim nje nga nje patellxhanat e ndare me gjyesem dhe te gerryer. Pase kesaj veme nje tigan te thelle ne zjarr dhe e mbushim me vaj mjaftueshem. Pasi ngrohet vaji, vendosim te skuqim ne tigan patellxhanat e mbushur me gjize. Fillimisht i vendosim nga ana ne te cilen jane mbushur. I leme te skuqen ne kete ane derisa gjiza te kete marre ngjyren e arres dhe pastaj i kthejme nga ana e pasme dhe i leme per shume pak minuta te skuqen. Pastaj hiqen dhe shtrohen ne tepsi. Kjo procedure vazhdon derisa te perfundoje skuqja e te gjithe patellxhanve ne te njeten menyre.

Pergatitja e kimes.
Tulin e mbetur nga patellxhanta e grijme holle dhe e hedhim ne vajin e mbetur nga skuqja. Nderkohe qe kjo mase merr nje skuqje shume te lehte per rreth 5-7 minuta, grijme domatet dhe i shtojme ne tigan. Kesaj mase i shtohet kokrra e hudhres e qeruar dhe e grire holle, si dhe pak kripe. Pastaj kjo kime lihet te zieje ne lengun e vet per 15 minuta. E tere kima shtrohet siper patellxhanave te shtruar me pare ne tave (nga ana ne te cilen jane mbushur). Ne tave shtojme dhe rreth 2 gota uje, pastaj e fusin ne furre per 30 - 45 minuta. Pasi tava piqet, sherbehet e nxehte.

Notes

Nese e shihni qe gjiza eshte shume e bute, mund te shtoni aty dhe nje luge tjeter mielli ne menyre qe masa te mos jete shume e bute, kjo per te shmangur ngjitjen gjate skuqes ne tigan.

Your rating: None Average: 4.3 (41 votes)