Mish pule-me Jufka (fide te trasha) ne tepsi

Summary

Yield
Source

Une e bej shpesh gjithashtu mundesh ta pregadisesh edhe me mish te llojit tjeter :D

Prep Time45 minutes
KategoriaMish
RajoniMaqedonia
RastiDreke

Description

Kjo eshte nje ushqim te cilet dibranet e perdorin shum.Dhe eshte shum e shishmee.per ta pergaditur kete recete te duehn jufka(fide) te trasha jo prej ati lloji qe bejme supe por pak me te trasha.

Ingredients

  • nje pule-apo mund te jete lloj i mishit tjeter.
  • 4 pjata (gjelleje)- jufka(fide)te trasha
  • vigete
  • vaj (sipas nevojes)
  • lengu i pules
  • 1 koke qepe mesatare
  • piper i kuq 1 maj luge qaji
  • krip sipas deshires dhe telin (puter)

Instructions

Pulen e lajme mir dhe e fusim ne nje tenxhere te thelle e mbushim me uje dhe ja qesim vegeten krip sipas shijes.Me pas e nxjerim ne nje tepsi.Ndersa lengun mishit te pules e ruajme mos e hidhni.Ne nje tepsi vendosim 4 pjata(gjelle) jufka apo(fide te trasha)i vendosim ne shporet qe te behen pak te kuqe por kujdes mos i djegni nuk duhet shum ti mbani.

Ne nje ene grim qepen dhe i qesim nje maje piper te kuq vaj puter apo telin dhe e fergojm qepen derisa te skuqet.Jufkat apo(fidet e trasha)i nxejrim nga shporeti dhe ja vendojme qepen e skuqur siper.Shporeti duhet te jet teper i nxeht .

Lengun e pules duhet te jet duke voluar shum dhe jufkat apo(fidet e trasha)duhet te jen teper te nxehta dhe jufkave ua qesim ujin sa ti del siper dhe i qesim pak krip dhe veget sipas shijes i fusin ne shporetin 250 g celcius dhe i lem derisa te zbuten mir fidet tu hiqet lengu tu mbetet shum pak .Pulen pasi te jet reshkurpasi te behen jufkat(apo fidet)ja vendosim siper dhe ju bofte mir!:D

Notes

me sallate shkon apo me kos

Your rating: None Average: 3.5 (24 votes)