Midhje me pilaf

Summary

Yield
Prep Time1 hour
KategoriaGjelle
RajoniShqiperia e Mesme
RastiDreke

Description

gjelle normale

Ingredients

  • midhje 2 kavanoza
  • 2 kokra qepe mesatare
  • hudhra 2-3 thelpinj,
  • salce domate 1 luge kafeje
  • vere te bardhe 1 gote
  • leng limoni 1/2 kokerr
  • kripe e piper.
  • 1/2 gote vaj
  • 3 filxhan caji oriz

Instructions

MENYRA E GATIMIT Me nje pjese te vajit skuqen qepet, hudhrat dhe pastaj shuhen me vere te bardhe. PAs pak shtohet salca e shkrire ne pak uje te nxehte, kripa e piperi dhe lihen te ziejne. Pastaj hidhen midhjet dhe lihen derisa te perfundoje zierja.
Nderkohe nxehet vaji qe mbeti, shtohet orizi duke e trazuar me luge druri sa te marre nje skuqje te lehte. Pstaj hidhet lengu ku zien midhjet si dhe pak uje ( te dy lengjet duhet te jene 6 filxhane caji), shtohet kripa e piper i duhur ne se ka nevoje lengu dhe lihet qe te zieje perfundimisht orizi.
Kur gjella eshte gati sherbehet sipas racioneve dhe siper pilafit vihen midhjet

Notes

'Kjo shkon shume mire me vere te kuqe'

Your rating: None Average: 2.5 (113 votes)