Mantia Dibrane

Summary

Yield
Source

Mami ma pregaditen shpesh kete edhe vet di ta bej

Prep Time30 minutes
KategoriaMish
RajoniMaqedonia
RastiDreke

Description

E bej shpesh ne shtepi dhe disa her u kam dhen edhe puntoreve te mi ne amerik dhe e kan pelqyer pa mas.eshte nje recete qe pregaditet me miell,mish etj por verte eshte shum e shijshme.

Ingredients

  • 1 kg miell
  • 2 gota uje te vaket
  • 2 luge vaj
  • pak krype per brumin sipas deshires
  • 600 gr mish i grire
  • 3 koka qepe te medhaja
  • kryp,vaj dhe piper i zi

Instructions

Në tavolinë ose në tepsi hidhet miell, ujë i vakët, vaj, krypë dhe përzihen dhe nga brumi i formuar bëhen 30 kulecë të vegjël. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dorës. Lyhen kulecët me gjalpë dhe bashkohen në dhjetëshe. Secila dhjetëshe tëhollohet në një petë të madhe dhe të tre petët bashkohen në një petë të vetme.

Peta ndahet në katrorë shahu. Për mbushjet e katrorëve nevojiten mish i grirë, qepë të grira hollë, krypë piper i zi . Masa e përgatitur skuqet në vaj dhe në fund të skuqjes i hidhet pak piper i kuq për ngjyrë. Masa duhet të lihet të ftohet dhe më pas mbushen me të katrorët e përgatitur më parë. Cdo katrore mbështillet diagonalisht nga të katër anët (si zarf) dhe vihen në tepsi për tu pjekur.

Mantia piqet një gjysëm ore. Pasi është pjekur mbulohet me një picetë për 10 minuta .

Notes

Dhe mos harojme servitet me kos.

Your rating: None Average: 3.6 (33 votes)