Makarona me perime dhe salcice te fresket

Summary

Yield
Source

markela

Prep Time15 minutes
KategoriaGjelle
RajoniDiaspora
RastiCdo Rast

Description

kjo eshte nje recet e shpejt dhe e shishme italiane

Ingredients

  • 1 kokerr qep
  • 200g salcice e fresket
  • 2 karrota
  • 2oog bizele
  • 2 kokërra domate
  • 500g makarona pene
  • ereza te njoma sipas deshires
  • djath i bluar 4 djathrat

Instructions

ne nje tigan hidhni dy lug vaj ulliri dhe qepen e grir holl shtoni dhe salcicen e copetuar me dor,mbasi te jen kaverdisur mir e te jet shkrir qepa shtoni karrotat te grira ne rende te gjer dhe bizelet.lerini qe te skuqen per 5 min pastaj shtoni domatet e grira[nuk duhet ta lini gjat ne zjarr pasi te keni hedhur domatet]para se te derdhni ujin qe keni zier makaronat shtoni nje garuzhde ne perzierjen qe keni pregatitur dhe para se te hidhni makaronat vereni ne flak te ulet.hidhni makaronat dhe kavardisini deri sa te ket shteruar uji qe shtuat e nderkoh qe i perzieni shtoni dhe erzat e njoma te prera imet,ne pjat shtoni dhe djathin e grir.

Notes

makaronat mund ti zevendesoni sipas deshires,por mos i zieni aq shum sa te behen brum[sekret i italianeve]

Your rating: None Average: 3.6 (74 votes)