lazanja

Summary

Yield
Source

Candi

Prep Time2 hours
KategoriaVegjetariane
RajoniRajon Tjeter
RastiDreke

Description

kjo eshte nje recete me lazanja te gatshme

Ingredients

  • 7-8 lazanja te gatshme
  • 1 qepe,
  • 4-5 thelpinj hudhra
  • 1 spec i verdhe
  • 100 gr kerpudha
  • salce domate ose 4-5 domate te grira imet
  • spinaq 200 gr
  • gjize e embel 200 gr
  • mocarela 200 gr
  • kackavall i grire 100 gr

Instructions

Se pari pergatisim salcen. Grijme qepen imet i hedhim hudhrat specin e prere dhe i skuqim sebashku ne shume pak vaj. I shtojme salcen e domates, i perziejme, i shtojme kerpudhat, e ne fund spinaqin e lare. Iperziejme derisa spinaqi te gatuhet disi dhe sipas deshires i shtojme pak spec djeges ose piper te zi. i ziejme lazanjat ne uje qe vlon paraprakisht me pak vaj dhe kripe, qe te mos ngjiten i perzijme. pasi ziejne 10 min i heqim nga zjarri. Fillojme te rendisim lazanjat me salcen ne nje tave mundesisht ovale, se pari veme nga salca e pergatitur me pas gjize e me pas mocarela, mbi to lazanja, e perserisim proceduren deri sa te na mbarohen perberesit dhe ne krye i hedhim kackavallin e grire me rende,

Notes

ky ushqim shoqerohet me vere te bardhe

Your rating: None Average: 3.8 (33 votes)