Kulaçi Shqiptar

Summary

Yield
Prep Time1 1⁄2 hours
KategoriaEmbelsire
RajoniRajon Tjeter
RastiCdo Rast

Description

Kjo eshte nje recete e thjeshte e kulaçit.

Ingredients

  • miell
  • kripe
  • sode buke
  • uje i ngrohte

Instructions

Ne nje ene hidh miell.Hape nje si grope dhe hidh uje te ngrohte( jo te nxehte).Kripe,Sode buke( jo maja) dhe punoje brumin shume.Masat e ujit mati me sy.Brumi eshte pak i forte( ne krahasim me ate te byrekut.Leje te vij per 30 min ne nje vend te ngrohte.
Nxehe furren,lyeje me yndyr taven dhe shtroje brumin.Beji disa vrima me pirun dhe piqe ne 400 grade.
Ose mund ti ndash ne kulecka te vegjel dhe ti skuqesh.

Notes

Eshte shume e mire!

Your rating: None Average: 3.6 (29 votes)