Krofna me Ananas

Summary

Yield
Source

kjo recete eshte marrur nga gazeta

Prep Time20 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiFeste

Description

kjo eshte nje recete embelsire me ananas

Ingredients

  • 1 konzerv ananas i prere i kulluar
  • 350 g.miell
  • 1pako adtiv per brum
  • 1 puding vanilje
  • 200.g sheqer i verdhe
  • 4 veze
  • 200.g gjalpe
  • 100.ml jogurt
  • 100.g qokollat e grire
  • 150.g bajame te thermuara

Instructions

ne nje ene te thelle,e hedhim miellin, pluhurin per puding,adtivin per brum dhe sheqerin e verdh perziejm me lug i thyejm vezet dhe i shtojm ne ene.e shtojm jogurtin,qokollaten e grir,dhe gjalpin i rrahim me mikser deri sa te bashkohet masa

Copet e ananasit i presim ne cope te imta dhe i shtojm ne ene dhe i perziejm me lug.Nga nje luge nga masa veme ne shportat e letres,shportat i rendisim ne tave siper brumrave hedhim bajame te thermuara taven e vem ne furre pjekim 20.minuta ne temperetur 180.grad krofnat me ananas i nxjerrim nga tava dhe i veme ne pjaten per servirje

Notes

me kete pjate rekomandohet vera e that e bardh cilsore e rrushit dhe me arom te frutave,kjo recet zakonisht pergaditet per festa

Your rating: None Average: 1 (1 vote)