Krem Karamel

Summary

Yield
Prep Time15 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniTradicionale
RastiFeste

Description

Embelsire shume e thjeshte po e shijshme..

Ingredients

  • 6 veze
  • 1 lt qumesht
  • nje pakete vanilje
  • 1/2 kg sheqer
  • per karamelin: 5 luge sheqer ,

Instructions

Se pari pergatisni karamelin duke perzier mire sheqerin deri sa t’e perfitoni nje leng te kafte te cilin do ta shperndani neper tasa.Nga ana tjeter zijeni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lijeni te ftohet pak.

Ne nje tas rrihni duke perdoru mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume.Me pas perzijini me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.

Shperndajeni kete mase neper tasat qe hodhet kremin e karamelit si per pare dhe lijeni te ftohet ne frigorifer per disa orese ta servirni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.Ju befte mire!

Notes

Shume falimderit asaj /atij qe e dergoi kete recipe.

Your rating: None Average: 3.8 (69 votes)

Pakete vanilje ? A eshte

Pakete vanilje ? A eshte sheqer vanille ? Apo puding vanille?

flm shum

qdo risi e shtuar ne listen time te gatimeve eshte e mireserdhur do e provoj me shum deshire

albi

Une e di se krem karameli behet me banja mari ???

njera

mireboll

eshte recete angleze me

eshte recete angleze me duket

shum i mir

shum mir duhet ta gatuaj qe sot se qenka shum e mir dhe e let per ta ber

tugn

aka munsi me pas ma shum torte ne recetat tuajaaaaaaaaaaaaaaa

tung

po duket shume e shijshme dhe e leht per te u pergaditur

Pershendetje

Shume e shijshme do e pergatis qe sot.

PERSHENDETJE

ESHTE NJE EMBELSIRE QE GATUHET BESOJ NE TE GJITA SHTEPITE TONA
POR JEPNI ME TEPER RECETA NGA SHQIPRIA E MESME, SEPSE JANE SHUME PAK

recetat ne pergjithesi

recetat ne pergjithesi jane te mira, por shume e ngarkuar eshte faqa sa me pak fjale e sa me e thjeshte aq me mire, shumica e njerezve sot skane kohe te rrine 10 min te lexojne nje recete, por duan dicka te thjeshte ta fiksojne, edhe e dyta me shume receta tradicionale shqiptare, keto qe po lexoj jane si te pergjitheshme

PERSHENDETJE

SHUME E THJESHTE DHE SHUME E SHIJSHME!