Kifle

Summary

Yield
Source

prizren

Prep Time20 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiMengjes

Description

kjo eshte nje recete e lehte per cdo grua qe do ta gezoje familjen

Ingredients

  • 2 ve
  • 300ml qumesht
  • 2 luge te mesme sheqer
  • 1 luge te mesme krip
  • tharm (nje luge te mesme)
  • 1 filxhan te vogel vaj

Instructions

Miellin e qet ne nje ene dhe ne te e hap nje vrim me gisht ne te cilen e hesh kripen sheqerin dhe tharmin.ne nje ene tjeter i qet te dy vezet bashke me qumeshtin dhe vajin .
e ul brumin .pasi te behet masa homogjene e len brumin ne nje vend te ngrohte qe te vije(diku 5 ore).pasi te vije brumi e merr dhe e ndan ne 4 pjese te cilat pastaj i shtrin me t'holluese dhe e pren ne diagonale ne menyre qe te behen trekendesha te vegjel ,i qet nja nje luge te mesme marmelade, ose pak djath te bardhe dhe i mbeshtjell nga prej pjeses se gjere kah e ngushta .i rendit nje nga nje ne tepsi te lyer me pak vaj ,i lyen pastaj me te kuq te vezes dhe sipas deshire me sesam .
piqen ne temperatur rreth 200°C

Notes

keto shkojne shume mire me nje gote dhallte (ajran)

ju befte mire-vjosa

Your rating: None Average: 4.2 (153 votes)