Kek me fruta dhe arra

Summary

Yield
Source

nga mami :D

Prep Time45 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniShqiperia e Mesme
RastiCdo Rast

Description

Kjo recete eshte nga Shqiperia e mesme por gjithesesi eshte recete tradicionale

Ingredients

  • miell 1 gotë e gjysmë uji
  • sheqer një gotë uji
  • gjalpë i freskët 2 filxhanë kafeje
  • vezë 6 kokrra
  • arra të qëruara 1 filxhan çaji
  • reçel (kokrra mundesisht p.sh qershie,manaferre etcetc ) 2 filxhanë kafeje
  • sheqer pudër (mund edhe te shtypni me fundin e gotes sheqerin normal )1 lugë gjelle

Instructions

Në një enë/tas porcelani ose plastike rrihen vezët me sheqer derisa vëllimi i tyre të rritet dy herë e gjysmë, shtohet miell dhe përzihet me kujdes.
Veçan shkrihet gjalpi dhe me të përzihen arrat e frutat e grira. E gjithë kjo masë hidhet në brumë duke e përzier me kujdes.
Pastaj brumi hidhet në tavë me korent duke i vënë në mes formën e cila lyhet me gjalpë dhe pudroset me miell. Pas pjekjes lihet të ftohet, pastaj hiqet nga tava duke e përmbysur kekun, hiqet forma e mesit dhe pudroset me sheqer pudër.

Ju befte mirë !
Mund te shoqerohet me cdo lloj vere te embël

Me respekt A.S.

Your rating: None Average: 4.2 (31 votes)