Kek me fruta

Summary

Yield
Source

Nga nje shoqe

Prep Time45 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniRajon Tjeter
RastiCdo Rast

Description

Ky eshte nje kek me fruta dhe shume i lehte.

Ingredients

  • 2 kokra veze
  • 1 filxhan kafe vaj ulliri
  • 6 luge supe sheqer
  • 7 luge supe miell
  • 3 kokrra molle
  • 1 pakete me rrush te thate
  • me pak se nje luge kafe sode

Instructions

Me pare bejme gati mollet,te cilat i qerojme dhe i grijme ne copa te vogla.Pastaj ne nje ene rrahimm fillimisht vezet dhe me pas shtojme sheqerin. Mbasi ka shkrire sheqeri hedhim vajin e ullirit e me pas hedhim miellin.

Pasi e rrahim masen mire me mixer shtojme soden dhe ne fund frutat rrushin e thate dhe mollet e grira. Masen e perftuar e hedhim ne nje tave mesatare te cilen e kemi lyer me pare me pak gjalp.

E fusim ne furre te piqet per rreth 45 minuta ne temp. 180 grade. E leme derisa te marre nje ngjyre pak si te kuqerremte.

Notes

Provojeni se eshte nje recete shume e thjeshte per tu bere dhe shume e lehte si embelsire per tu asimiluar nga organizmi. Ka nje shije shume te vecante. Ju befte mire. Ana Angli.

Your rating: None Average: 4 (59 votes)