Gjelle me pule e miell misri

Summary

Yield
Source

Nga recetat e nanes

Prep Time1 hour
KategoriaGjelle
RajoniKosova
RastiDreke

Description

Gjelle tipike kosovare

Ingredients

  • 1 pule e ndare ne copa,
  • 1 qepe,
  • 3-4 thelba hudher
  • ,3 luge miell misri
  • qumesht,
  • 1 luge miell gruri.
  • ,kripe,
  • biber i kuq,
  • vegete
  • 1 vez

Instructions

Se pari e ziejme pulen ne tenxhere,e heqim pulen nga uji ku eshte zier, ne nje ene thyejme 1 vez shtojme miellin e misrit dhe qumesht deri sa te behet masa si brum krepesh(jo hume e holle) e shtojme ngadale te uji i pules dhe e perziejme ngadale deri sa te filloj te trashet,ne nje feltere fergome qepen dhe thelbat e hudhres shtojme nje luge miell gruri dhe e leme derisa te skuqet pak shtojme biber dhe vegete , sipas deshires, e shtojme tek gjella qe eshte duke u zier e ulim temperaturen dhe ne tenxhere e kthejme prap mishin e pules .

Notes

Kjo gjelle eshte shume e shijshme dhe pergatitet shume shpejt,mundesh ne vend te mishit te pules ta besh me mish te thare lope.

Your rating: None Average: 3.8 (91 votes)