gjelle me patate dhe qofte

Summary

Yield
Prep Time15 minutes
KategoriaGjelle
RajoniRajon Tjeter
RastiDreke

Description

kjo gjelle gatuhet shume edhe ne irlande

Ingredients

  • 500 gr mish te grire
  • 1 kg patate
  • 2 kokrra qepe
  • 2 kokrra domate
  • 4 thelbinj hudhra
  • vaj (sipas nevojes)
  • erëza sipas deshires
  • kripe dhe piper i zi
  • 2 kokrra veze
  • 2 luge miell

Instructions

Ne fillim marrin mishin e grire,i shtojme vezet,kripe,piper,hudhrat,erezat.i perziejme dhe me pas i shtojme miellim.i perziejme serish dhe i bejme ne forma te rrumbullakta,brumi duhet te kete shijen dhe aromen si te qofteve.brumin e pergatitur e vendosim ne tepsi.me von marrim patatet,i presim ne forme kubike dhe i fusim ne tepsi.te njejten gje bejme edhe me domatet dhe qepen.i shtijme kripe,piper te zi dhe vaj.e fusim ne furr me 180 grade dhe e pjekim derisa te zbutet patatja

Your rating: None Average: 2.9 (69 votes)