Gjelle gjermane

Summary

Yield
Prep Time30 minutes
KategoriaGjelle
RajoniDiaspora
RastiCdo Rast

Description

Shume e thjeshte dhe e shijshme

Ingredients

  • 10 kokra patate
  • 4 speca te kuqe
  • 500 gr mish te grire
  • 4 hudhra
  • 2 kokra qepe
  • vaj ose gjalp (sipas deshires)
  • krip
  • piper i zi,majdanoz
  • salce domatesh

Instructions

Marrim qepet i grijme te vogla i hedhim ne nje tenxhere me vaj ose pak gjalp, bashke me mishin e grire i skuqim mire sebashku me pas presim specat ne katrore bashke i hedhim hudhrat me patatet e prera, njekohesisht hedhim salcen kripen dhe erezat
i perziejme gati 5 min, ne fund hedhim uje dhe i lejme te ziejne gati 20min, varet nga cilesia e patates speci nuk duhet te zjeje shume .sipas deshires kur te serviret ne pjate mund te perdoret djath i grire dhe pak limon
ju befte mire

Your rating: None Average: 3.2 (86 votes)