Fergese e Shqiperise se mesme...

Summary

Yield
Source

sipas menyres time te trasheguar nga gjyshja ime.

Prep Time30 minutes
KategoriaGjelle
RajoniShqiperia e Mesme
RastiMeze

Description

Kjo eshte nje recete tradicionale e Shqiperise se Mesme.

Ingredients

  • 1 qepe
  • 3-4 thelpinj hudher
  • melci vici ose qingji
  • 4-5 domate te qeruara nga cipa
  • 3 speca te kuq
  • gjize e embel 400 gr
  • pak spec djeges
  • pak piper te zi
  • majdanoz te grire sipas deshires
  • kripe

Instructions

Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri. pasi te ngrohet pak vaji hedhim qepen dhe hudhren te grire imet. pasi kaurdiset mire qepa qe te marre ngjyre arre hedhim copat e melcise te prera ne kubike. Vazhdojme kaurdisjen dhe hedhim specat e kuq te grire. kur te jene kaurdisur (skuqur) perberesit hedhim domatet e qeruara nga cipa dhe te prera. i leme perseri ne zjarr mesatar duke i perzier vazhdimisht derisa te thithin lengun... ne fund i shtojme gjizen kripen piperin pak spec djeges dhe majdanoz sipas deshires. i perziejme mire dhe i leme ne zjarr te avashte derisa yndyra te dale siper.
Sherbehet e nxehte si meze neper dreka ose darka festive.
e mira eshte te serviret ne tava balte te vogla.

Notes

Zakonisht kete recete tradicionale (pak pikante) e shoqerojne me raki...

Your rating: None Average: 4.5 (155 votes)