Embelsire me niseshte

Summary

Yield
Prep Time1 1⁄2 hours
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

Kjo eshte nje recete e shkruar nga Majlinda.

Ingredients

  • 4 veze
  • 2 filxhana sheqer
  • 2 filxhana vaj
  • 2 filxhana qumesht
  • 2 luge te supes kakao
  • 1 pecive
  • 2 tasa miell

Instructions

Pregaditja:
Se pari i rrahim vezet dhe sheqerin. Pastaj shtojme vajin, qumeshtin, peciven dhe miellin, te gjitha keto i perziejm dhe e ndajm brumin ne dy pjese. Se pari pjekim pjesen e pare te brumit e pastaj te dyten me vone. Temp.200°C.
Filli
1 liter qumshte
6 luge sheqer
5 luge niseshte
2 kokosa

Marrin qumshtin dhe e leme te vloje, ne anen tjeter marrim 6 luge sheqer dhe 5 luge niseshte i perziejm pak me qumshte ne menyre qe te zbutet masa (prej asaj 1 litre) dhe pasi te vloje e kthejm ne tenxhere masen dhe e leme deri sa te trashet mbi zjarre dhe si te trashet e hjekim menjehere nga zjarri dhe i shtojm 2 kokosa.
Pasi te pjeket peta e pare e kthejm fillin e pregaditur me larte, edhe pjesen tjeter te brumit te papjekur dhe e shtijme prap ne furre ne temp.150.

Gllazura (lyerja siper)

Pak margarine e shkrin me 1 luge kakao, 1 qokollade per zierje dhe pak qumshte dhe e leme mbi zjarr deri sa te shkrihet.

Pasi te pjeket e e hjekim nga furra dhe e leme pak te ftofet dhe pastaj e lyejm me gllazure dhe e leme te ftofet dhe per pak ore mund te sherbehet.

Ju befte mire.

Your rating: None Average: 4.2 (19 votes)