Embelsire me mjalte (Shendetli)

Summary

Yield
Prep Time20 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniJugu
RastiFeste

Description

Eshte nje recete nga jugu, por me masat qe e ben mami im, dmth eshte e provuar jo vetem e kopjuar nga libri.

Ingredients

  • miell 4 gota uji
  • sheqer 1 gote uji
  • 1-2 filxhan kafeje (me 2 behet me e mire)
  • veze 4 kokra te plota dhe nje te verdhe
  • sode 1 luge kafeje
  • arra 1 filxhan caji
  • gjalp i shkrir 250g
  • per sherbetin: sheqer 4 gota uji dhe 3 gota uje

Instructions

Ne nje ene perzihen mire sheqeri, mjalti, gjalpi dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet mielli i perzier me par me soden. Perzihen derisa te jete lagur i tere mielli, por mos e punoni me shume. Lyhet nje tave me diameter rreth 30-35 cm me gjalp hidhet brumi qe pergatitem, rrafshohet me dore dhe lyhet siperfaqia me te verdhen e vezes dhe mund te beni zbukurime me pirun ose me lug simbas deshires. Piqet ne 200 grade per 35-40 minuta.
Lihet te ftohet plotesisht dhe pritet ne forem rombi ose katrore simbas deshires. sherbeti hidhet i nxeht dhe aromatizuar me vanilje.

Notes

Si familje e kemi pergatitur ne kohen e 'xhaxhit' per Vitin e ri, por tani qe nuk eshte shum problem per te bler ingrdientet e bejm per ditlindje ose si embelsire te djelave. Shpresoj tu perqej.

Your rating: None Average: 3.9 (66 votes)

embelsire me mjalte

Nuk permendet mjalti ne recete , une e di se e gatuaj edhe vete por nje tjeter nuke eka idene se cfare eshte 1-2 filxhane kafeje pasi ke harruar ta shkruash mjalte .

embelsire me mjalte ( shendetli)

Emblesira quhet me mjalte po aty nuk permend mjaltin, une e di qe perdoret mjalti se une e gatuaj edhe vete,por nje tjeter nuk e ka idene .