Embelsire Me Biskota

Summary

Yield
Source

nga halla

Prep Time20 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniJugu
RastiFeste

Description

Kjo eshte nje recete embelsire shume e shijshme

Ingredients

  • 400 gr sheqer pluhur
  • 150 gr gjalpe
  • 1 luge kafeje me kakao
  • 200 gr qumesht
  • 1 pako biskota pettit beurre

Instructions

Tretim gjalpin, e perziejme me sheqerin pluhur, kakaon dhe 5 ose 6 luge gjelle me qumesht deri sa te formohet nje krem homogjen.
Marim biskoten e pare e zhytim ne nje tas me qumesht ( te ngrohte )dhe e zbutim pak, me nje spatul e lyejme biskoten me kremin e pergatitur, ne kete menyre veprojme me biskoten e dyte dhe e bashkojme me te paren, e keshtu me radhe te gjitha biskotat, kemi formuar "mur=biskote + krem " e lyejme me krem nga te gjitha anet e mbeshtjellim me leter celefoni dhe e fusim ne frigorifer per 90 min. Prerja e embelsires do te behet ne menyre diagonale.
Ju befte mire!

Notes

Te gjithe miqte e mi e kane pelqyer, Shpresoj tju pelqeje dhe ju...

Your rating: None Average: 3.4 (44 votes)