Embelsire e lehte me molle

Summary

Yield
Prep Time20 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

Nje recete e lehte per tu bere dhe shume e shijshme :)permban kryesisht molle, kjo e ben dhe te shendetshme

Ingredients

  • 1 kg molla
  • 1 gote e ujit sheqer
  • 300 gr biskota te bluara
  • pak kanelle
  • pak kokos

Instructions

Qerohen 1 kg molla, dhe behen ne rende. Pastaj i hedhim ne nje tenxhere te gjere bashke me nje gote sheqer dhe i leme te ziejne ne zjarr jo shume te madh derisa marrin ngjyren e arte te mbyllte duke perzier kohe pas kohe. Pasi i heqim nga zjarri i shtojme kanellen( vetem pak) dhe biskota te bluara. Kur te ftohet e gjithe masa fillojme dhe bejme gogla te madhesise se deshiruar dhe ne fund i lyejme me pluhur kokosi.

Sipas deshires mund te shtohen arrat ose lajthite brenda ne mes , por kshtu eshte me e lehte per tu bere dhe tretur.

Ju befte mire shpresoj ju pelqen.

Your rating: None Average: 3.9 (27 votes)