Embelsir "PIRAMIDA"

Summary

Yield
Source

peje

Prep Time1 hour
KategoriaEmbelsire
RajoniKosova
RastiCdo Rast

Description

embelsir ne form piramide

Ingredients

  • 1/2 l qumshte
  • 3 filgjana sheqer
  • 6 lug miell
  • 250 gr margarinë
  • qokolate per zierje
  • shllag.(sipas deshire)

Instructions

Ne zjarr ne temp te ulet vendoset qumshti dhe duke e perzier ngadal vedosim 3 filgjana sheqer dhe 6 lug miell.E perziejm ngadale derisa masa te fitoj nje trashesi te mjaftueshme.i lajrgom nga zjarri dhe masen e leme te ftohet.keskat i ventosim ne form katrore 3 horizontalisht ndersa vertikalisht sipas deshires sado ju duket e mjaftueshme qe embelsira te jet e gjat.keksat duhet te vendosen siper nje folie ose qese.mases se ftohur i shtojm mrgarinen pak te zbutur dhe e perziejm me mikser derisa masa te behet homogjene.keksat duhet te vendosn vetem ne 3 renda dhe siper qdo rendi vendosim nga masa e pergatitur dhe ne rendin e fundit lyejm me masen dhe vendosim nga nje banane per zgjati.marrim skajet e keksave te palosur dhe i bejm bashk ne menyr qe embelsira te merr formen e piramides. siper e lyejm me qokollat dhe me shllag

Your rating: None Average: 3.1 (19 votes)