Dollem me pule

Summary

Yield
Source

nga eksperienca ne familje

Prep Time3 hours
KategoriaPule
RajoniJugu
RastiFeste

Description

kjo eshte nje recete per gjelin e detit nga jugu

Ingredients

  • 1 qepe
  • 1 kg miell
  • 1 gjel deti
  • rigon
  • kripe dhe erza sipas deshires
  • vaj ose gjalp (sipas deshires)
  • arra

Instructions

Pasi pastrohet mire pula, dhe lahet, piqet ne furre ne temperature 250 gr, (ne fillim nxehet furra), duke u pjekur i hidhet nga pak uje per lengun e dollmes, dhe nga fundi mbulohet me leter alumini qe pula te mos thahet.
nderkohe pergatisim kulacin, e shtrojme ne tepsi dhe e pjekim.
mbasi piqet, kulaci thermohet ne copa te vogla dhe behet gati per persheshin.
pergatisim lengun qe do ti hidhet persheshit.
skuqim mire qepen dhe i hedhim lengun e mishit te pules qe tashme eshte pjekur. Pasi eshte zier mire qepa me lengun i hedhim dhe erzat dhe ashtu te nxehte e hedhim mbi persheshin e pergatitur.Persheshi perzihet mire qe te laget mire e gjithe masa dhe mbulohet.
dollma eshte gati, u befte mire.

Notes

Nuk eshte shkruajtur shume bukur se skam shume kohe,
Persheshi eshte gati, Ne kete recete e pergatisim cdo vit te ri.
Mund te pergatitet dhe me pule (qe seshte gjel deti), por kerkon pak yndyre.

Your rating: None Average: 2.8 (30 votes)