Byrek me qumesht

Summary

Yield
Source

mamaja... :)

Prep Time45 minutes
KategoriaGjelle
RajoniShqiperia e Mesme
RastiCdo Rast

Description

•Byrek me qumesht

Ingredients

  • peta byreku te pjekura te gateshme ;) per ke jeton ne itali pane karasau, e gjen te esselunga ose ne autogrill.
  • 4 kokrra veze
  • 250 g gjalp
  • 1 liter qumesht
  • kripe
  • nje buzeqeshje

Instructions

Hedhim qumeshtin ne nje tas te madh. Ne nje ene tjeter rrahim tre veze dhe pastaj ia shtojme qumeshtit bashke me kripen. Marim nje tepsi te madhe ( nga ato qe jane tamam per furrin shtepiak ) dhe e lyejme me gjalp. Pastaj nje nga nje petat e pjekura i lyejme ne qumeshtin e perzier me veze e kripe dhe i vendosin ne tepsi nje nga nje duke i shtypur qe te copetohen.

Cdo 2-3 peta i vendosim siper copa te vogla gjalpi. Vazhdojme keshtu deri kur trashesia e byrakut arrin rreth 4 cm. I hedhim siper te gjithe qumeshtin e mbetur. Vezen qe lame menjane e rrahim ne nje pjate, i shtojme pak kripe dhe lyejme siperfaqen e byrekut. E fusim ne furre me 200 grade per 25-30 minuta deri ra siperfaqja te jete e arte.

Nqs fryhet gjate pjekjes mos u shqetesoni, mjafton ta shponi me nje thike! Ju befte mire! :)

Your rating: None Average: 4.5 (49 votes)