Byrek me Presh e Mish te Grire

Summary

Yield
Source

krijim i imi

Prep Time2 hours
KategoriaGjelle
RajoniTradicionale
RastiDreke

Description

ky eshte nje byrek i thjeshte por shume i shijshem
.

Ingredients

  • presh 1 kg
  • mish i grire 250 gr
  • oriz 1 filxhan
  • majdanos sipas deshires
  • kripe dhe piper te zi

Instructions

presim preshin ne copa te vogla dhe e skuqim derisa te zbutet
shtojme mishin e grire dhe e lejme derisa te kete thithur lengun e vet nese mishi nuk eshte gati i hedhim pak uje
shtojme orizin dhe e lejme derisa te jete gati
hapim petet duke e shtruar byrekun ne kete menyre
nje pete dhe pak harxhe nga e preshit me mish nga lart
vazhdojme keshtu derisa te mabarojne petet dhe perberja

Notes

keshillohet te hahet i ngrohte por jo i nxehte shume

Your rating: None Average: 3.5 (28 votes)