Ballakume Elbasani

Summary

Yield
Source

paraardhesit

Prep Time1 hour
KategoriaEmbelsire
RajoniShqiperia e Mesme
RastiFeste

Description

Embelsirë karakteristike per diten e veres ne 14 mars

Ingredients

  • 1 kg miell misri
  • nje dore miell gruri
  • 7 kokrra veze
  • 400 gram gjalpe
  • hi druri i tretur ne uje (finj)
  • 1 kg sheqer

Instructions

Shkrijme gjalpin ne nje tigan. E hedhim ate duke e kulluar me kujdes (duke lene menjane shkumen e bardhe qe del nga shkrirja) ne nje tas kaucuku ose ene bakri. Aty shtojme sheqerin dhe i perziejme gjate derisa te shkrihen mire me njera tjetren.

Pastaj nisim te shtojme vezet nje e nga nje, me intervale rreth 2 minuta, duke vazhduar te perzihet masa. Pasi kemi hedhur te gjitha vezet, mases se peftuar i shtojme nje gjysme levozhge veze me finj(finji pergatitet duke perzier nje sasi hiri ne nje gote uje te pijshem dhe duke e lene te pushoje te pakten 2 ore).

Pastaj i shtojme miellin e misrit dhe ne fund nje dore miell gruri. Masen e ndajme ne topa mesatare, qe i vendosim ne nje tave te lyer me gjalpe, larg nga njera tjetra.

Your rating: None Average: 4.5 (53 votes)