Bakllava

Summary

Yield
Source

wikipedia

Prep Time5 minutes
KategoriaEmbelsire
RajoniTradicionale
RastiFeste

Description

Bakllava

Ingredients

  • 1/2 kg bajame tė qėruara
  • 1/2 kg mjalte
  • 700 gram sheqer
  • 1/2 liter ujė
  • 400 gram gjalpe
  • 40 gram kanelle dhe karafile
  • 1 kg pete bakllavaje

Instructions

1. I pėrvėlojmė me ujė tė nxehtė bajamet dhe u qėrojmė cipėn (po tė duam nuk ua heqim, por i hedhim ashtu siē janė) dhe, si t'i thajmė duke i fėrkuar pak me njė pecetė, i shtypim ose i presim me thikė nė mėnyrė qė tė bėhen si njė trahan i trashė. Shtypim, njėkohėsisht, dhe kanellėn bashkė me karafilėt, pastaj vėmė gjalpin tė shkrijė nė zjarr.

2. Marrim njė tepsi tė pėrshtatshme, tė llogaritur me shtresat e petėve, e lyejmė mirė me gjalė dhe shtrojmė nė tė dy petė bashkė, lyejmė sipėrfaqen e petės me gjalpė dhe hedhim mbi tė disa thėrrime bajamesh e pak pluhur erėzash (kanellė e karafil). Shtrojmė mbi to njė petė tjetėr e, si ta lyejmė me gjalpė, hedhim pėrsėri mbi tė bajame dhe kanellė. Vazhdojmė pastaj duke shtruar nga dy petė e mbi to njė shtresė bajame, duke pasur parasysh se, mė nė fund, do tė shtrohen pėrsipėr 3 petė, tė lyera me gjalpė por pa shtresė bajamesh mbi to.

3. Sė fundi lyejmė mirė me gjalpė edhe sipėrfaqen me majėn e njė thike tė mprehtė. Maja e thikės duhet tė futet derisa tė cikė petėt e fundit e tė shkojė pa ndėrprerje deri nė fund tė ēdo vije, por cipat tė mbeten tė bashkuara njėra me tjetrėn. Gjithashtu, petėt nuk duhet tė ngjeshen gjatė heqjes sė vijave, prandaj thika duhet tė jetė e mprehur mirė. Pasi ta kemi pėrgatitur nė kėtė mėnyrė, tepsinė e vėmė nė furrė me nxehtėsi mesatare, qė bakllavaja tė piqet pėr afro njė gjysmė ore. E lėmė pastaj tė ftohet pothuaj krejt dhe vetėm atėherė i hedhim pėrsipėr shurupin, e jo kur ėshtė ende e nxehtė

Notes

Test additional notes

Your rating: None Average: 3.9 (58 votes)

hmmm

hale nuk ekom provu hehe po po doket emir

very nice

shum bakllava e mir very very good

nicE!

shum bakllava e mir...

une

SHUM BAKLLAV E MIR KANA

albi

bakllav e mira